[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
مدیریت دانشکده::
درباره دانشکده::
آموزش::
پژوهش::
فضاهای تحقیقاتی::
معرفی افراد::
رویدادها::
دانشجویان::
آلبوم تصاویر::
گروه‌های دانشجویی::
کانون دانش‌آموختگان و اساتید::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
نظرسنجی
ارزیابی شما از سایت دانشکده مهندسی عمران ؟
عالی
خوب
متوسط
   
..
تماس با ما

تماس با ما

تلفن دفتر: 77240565 - 77240399

دورنگار: 77240398

تلفن مرکزی دانشگاه: 9-77451500

آموزش کارشناسی:

73228103 و 73228195

آموزش تحصیلات تکمیلی:

73228186 و 73228188 و 73228189 و 73228190

کد پستی دانشگاه: 13114-16846

صندوق پستی دانشگاه:

16765-163

پست الکترونیکی: mail@civileng.iust.ac.ir

..
تور مجازی دانشگاه

تور مجازی دانشگاه علم و صنعت ایران

..
خوراک RSS

نشانی عناوین مطالب وبگاه

درباره RSS

..
دفتر امور انتقال فناوری و ...
AWT IMAGE
..
مرکز کارآفرینی دانشگاه
AWT IMAGE
..
:: برگزاری دفاعیه دکتری آقای مهندس فریبرز معصومی گنجگاه ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۴/۱۲/۱ | 

AWT IMAGEآقای مهندس فریبرز معصومی گنجگاه دانشجوی دوره دکتری این دانشکده گرایش مهندسی آب، 5 اسفندماه سال ۹۴ از رساله خود تحت عنوان «تدوین مدل چندهدفه غیرقطعی تخصیص بار چندآلاینده در سیستم رودخانه-مخزن؛ رویکرد شبیه‌سازی-بهینه‌سازی» در محل سالن جلسات دانشکده مهندسی عمران با راهنمایی آقای دکتر عباس افشار دفاع خواهد نمود.

چکیده این رساله به شرح زیر می‌باشد:

موضوع این تحقیق عبارت است از یافتن و آزمون راهکارهای ترکیبی از روشهای موجود برای مدیریت کمی-کیفی سیستم‌های پیچیده رودخانه-مخزن. در این تحقیق مسأله تخصیص بار آلاینده در سیستم رودخانه-مخزن مورد بررسی قرار گرفته است. ظرفیت تخصیص با استفاده از سری زمانی آورد درازمدت محاسبه شده و برای شبیه‌سازی کیفی سیستم از مدل بزرگ مقیاس دو بعدی کیفیت و هیدرودینامیک آب (CE-QUAL-W2) استفاده شده است. در این مطالعه، اثرات احداث سد بر روی ظرفیت تخصیص بار آلاینده در بالادست سد، داخل مخزن و نیز رودخانه پایین‌دست سد مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج نشان دهنده این است که با احداث سد ظرفیت تخصیص بار آلاینده در سیستم به مقدار قابل توجهی کاهش می‌یابد که این کاهش در رودخانه‌های بالادست، پایین دست و نیز داخل مخزن با یکدیگر متفاوت است. مطالعه حاضر نشان داد که تغییر دستور بهره‌برداری از مخزن، هم بر روی ظرفیت پذیرش آلاینده در بالادست و هم پایین‌دست تأثیر دارد. همچنین نتایج نشان داد که افزایش نیاز آبی در پایین‌دست سد و بالطبع آن افزایش رهاسازی آب از مخزن بر ظرفیت تخلیه بار آلاینده تاثیر مستقیم دارد.
همچنین با آگاهی از مشکلات محاسباتی گزارش شده در مطالعات قبلی، در این تحقیق تلاش شده است تا با کمک ابزار محاسباتی نرم از مشکلات محاسبات کاسته و با عنایت به امکانات محاسباتی موجود اجرای طرح تسهیل شود. بدین منظور و برای غلبه بر مشکلات محاسباتی ناشی از به کارگیری شبیه‌ساز-بهینه‌ساز از یک رویکرد به نام تکنیک فرامدل تطبیقی استفاده شده است. روش کار بدین صورت می‌باشد که ابتدا با تعدادی از متغیرهای تصمیم تولید شده، مدل شبیه‌ساز اصلی اجرا گشته و سپس با استفاده از نتایج این اجرا‌ها، یک مدل داده‌کاوی شبکه عصبی مصنوعی آموزش می‌یابد که این فرامدل در اجراهای بعدی جایگزین مدل شبیه‌ساز اصلی می‌شود. در تعدادی از اجرا‌ها نیز، با استفاده از معیارهایی، شبیه‌ساز اصلی فراخوانی شده و با متغیرهای تصمیم جدید اجرا می‌شود. با استفاده از نتایج این اجرا‌ها، آرشیو فرامدل به روزرسانی شده و سپس فرامدل مجدداً آموزش می‌یابد و در گامهای بعدی از فرامدل آموزش یافته جدید به جای فرامدل قبلی استفاده می‌شود.
بررسی عدم قطعیت‌های موجود و رفتار و سرنوشت مختلف آلاینده‌های متنوع از جمله موضوعاتی است که در این این تحقیق به آن پرداخته شده است. در این زمینه در این تحقیق سعی شده است که اثرات تغییر در آورد ورودی رودخانه‌ها در ظرفیت پذیرش بار آلاینده دیده شود. از طرف دیگر، بررسی اثرات تغییر در اعمال استانداردهای قیودات کیفی بر ظرفیت تخصیص بار آلاینده واحدهای تخلیه کننده در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفته است. این مطالعه نشان داد که قبول مقداری تخطی از استانداردهای کیفی در نقاط کنترلی می‌تواند منتج به افزایش قابل توجه در ظرفیت پذیرش بار آلایندگی سیستم شود. همچنین نتایج نشان داد که در مورد ظرفیت پذیرش بار آلایندگی مخزن، علاوه بر حجم آب ورودی به مخزن، زمان ماند آب نیز پارامتر تاثیرگذاری برای پارامترهای کیفی مورد مطالعه می‌باشد. به طوری که در برخی موارد علی‌رغم کاهش حجم آب مخزن در اثر اضافه کردن مقدار برداشت آب از آن، ظرفیت پذیرش بار آلاینده به دلیل کم شدن زمان ماند آب در مخزن و بالطبع آن کاهش زمان ته‌نشینی آلاینده‌ها بیشتر می‌شود. در این تحقیق بررسی ظرفیت تخصیص بار چند آلاینده که در ایجاد پدیده تغذیه‌گرایی در سیستم‌های آبی موثرند، به صورت همزمان بر روی یک مطالعه واقعی انجام پذیرفت. نتایج نشان‌دهنده کارآیی متدلوژی پیشنهادی در تخصیص همزمان بار چند آلاینده در سیستم رودخانه-مخزن می‌باشد.
واژه‌های کلیدی: تخصیص بار آلاینده، بهره‌برداری کمی-کیفی از سیستم رودخانه-مخزن، الگوریتم هوش تجمعی ذرات، فرامدل، شبیه‎سازی-بهینه‎سازی، CE-QUAL-W2

رایانامه جهت ارتباط با دانشجوی فوق: f_masoumi [AT] iust.ac.ir

دفعات مشاهده: 2859 بار   |   دفعات چاپ: 497 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
Persian site map - English site map - Created in 0.22 seconds with 57 queries by YEKTAWEB 3781